רויטל רודצקי

בזמנים של מדיה פתוחה וישירה, אינטראקציה היא המפתח. עוד בזמן פרסום עבודות שלי ברחבי הרשת מגיעים אלי אנשים שעוקבים ומתחברים וכבר אז החיבור נוצר.


המקום שבו הכל התחיל

בדר”כ אלו המקומות שהיו לי הזדמנויות ולקחתי אותן בשתי ידיים. תוך כדי לימודי התואר קיבלתי הזדמנות ראשונה לקפוץ למים, לתכנן ולעצב משרד דו קומתי. למדתי הרבה בפרויקט הזה- האתגרים היו גדולים אבל השתלם לראות את התוצאה וזה היה הדלק להמשיך הלאה. פרויקט תכנוני שהסטודיו קיבל לפני מספר שנים שעסק בשינויים אדריכליים של הרחבת ישוב ובו עשרות בתי קרקע. הסטודיו נתן מעטפת עיצובית לרוכשים. המפגש עם משפחות שונות שלהן צרכים שונים חידד עבורי את ההבנה כי תכנון ועיצוב פנים הם מאסט אם רוצים להגיע לתוצאות גדולות עם שקט נפשי ובמינימום בעיות. גם אחרי 22 שנים אני עדיין לומדת וצוברת ניסיון, זה אף פעם לא נגמר מבחינתי.

המיוחד ביותר

אני מתייחסת לכל פרויקט כאילו היה הפרויקט היחיד שלי. אם לכל בית יש את הסיפור האישי שלו אז כל בית הוא מיוחד וייחודי בפני עצמו. כשם שאין לקוחות מיוחדים יותר מאחרים כך גם הבתים שאני מעצבת. כל אחד מקבל יחס אישי בתחילתו ומתפתח לכיוון אחר ושונה, שמותאם לדייריו.

בכל פרויקט נרקם תהליך המאפיין את הקשר שלי עם הלקוחות ואני לומדת בדרך שיחסים וכימיה הם הדבק המחבר ביננו והגורם מספר אחת להצלחת התהליך מתחילתו ועד סופו.

דוגמא אחת מיני רבות היא בדירה שסיימתי לעצב זה עתה בתל אביב. הלקוחה ביקשה לעבוד במרחב פתוח ולא בחדר סגור כדי לאפשר לה להיות קשובה לרחשי הבית ובמקביל גם לקיים את אימוני הספורט היומיומיים שלה באותו מרחב אתגר לא קטן בהתחשב בגודל הדירה. הפתרון- תוכננה פינת עבודה בנישה במטבח שמתחברת למשטח העבודה באי, כך ניתן לעבוד ובו זמנית להיות קשובים למתרחש ואת אימוני הספורט באותו המרחב לבקשתה הסבנו את פינת האוכל שמראש הוגדרה כלא מנוצלת לצורך זה. אביזרי האימונים, מזרנים ומשקולות אוחסנו בקירוב בארון שתוכנן בהתאמה אישית.

המורכב ביותר

בבית צמוד קרקע נדרשתי לתכנן חלל נוסף בקומת הכניסה שיהווה חדר משחקים ומשפחה מתוך צורך של ההורים לפקח מרחוק על הקטנטנים בקומה הזו. בביקורי בבית לא נמצא פתרון יצירתי להכניס חלל נוסף בלי שיבוא ע”ח חלל הסלון ופינת האוכל. בעת סריקה נוספת של תכנית הקומה התחתונה, התגלה חלל כלוא הסמוך לקיר הכניסה בבית. לאחר אישור מהנדס הוחלט לפתוח את הקיר אבל אז התגלה חלל מעט ריק וברובו סלעי. נדרשה חציבה בהר במשך חודש שרק הוצאנו ורוקנו סלעים עד שהגענו לחלל ריק במלואו שאפשר קיום חדר חלומי שענה על הדרישות הלקוחות במלואו. תוכנן לצרכים המדוייקים להם עם פינת רביצה, משחקי מחשב וזמן של ביחד. תהליך מאתגר שלא פעם חשבנו לעצור באמצע ולחזור בנו אבל אחרי שיח פתוח עם הלקוחות ושיקולי עלות מול תועלת הוחלט להמשיך כמתוכנן. אין מאושרים מהם בזה שהשטח נוצל בצורה חכמה ומקסימלית.

מקורות השראה

השראה מגיעה אלי ממקומות שונים ולעיתים גם בלתי צפויים ומבלי שאחפש אותה. בראש ובראשונה הטבע שבו אני מבלה כל דקה פנויה שיש לי ומוצאת שיש בו כל כך הרבה דברים מקבילים לעולם העיצוב. פלטות צבעים שלמות מתבססות על הטבע ומה שיפה שאין צורך להתאמץ, זה נמצא ממש מתחת לאף 24/7.  בנוסף, אני מרבה לבקר בתערוכות עיצוב ואופנה בארץ ובעולם, מוזיאונים ותערוכות פותחות את הראש לחשיבה וזוית ראיה אחרת. אנשים שהם אייקונים בהחלט מהווים לי השראה פיליפ סטאק, מרסל וונדרס, פרנק לויד רייט, איריס אפל, טרישיה גילד, פאולה נבונה הם רק חלק ממי שמהווה לי השראה.

איך נוצר סיפור

בזמנים של מדיה פתוחה וישירה, אינטראקציה היא המפתח. עוד בזמן פרסום עבודות שלי ברחבי הרשת מגיעים אלי אנשים שעוקבים ומתחברים וכבר אז החיבור נוצר. כשאני מגיעה לפגישה ראשונה זה מרגיש כאילו כבר נפגשנו והכרנו בעבר וזו אכן התחלה טובה. עם הפגישות נכנסים להכרות מעמיקה מעצם הדרישה לתכנן עבורם בית שתפור אליהם במידותיו והסיפור שהחל מקבל עוד נפח ככל שהתהליך מתקדם עד שבסופו זה ממש עצוב לסיים.

עניין של סגנון

אני פחות אוהבת להגדיר את הסגנונות שלי בכדי להשאיר את עצמי פתוחה ללקוחות שמגיעים אלי ובכדי להרשות למוזה וליצירתיות מרחב פעולה, אבל כן יכולה לומר שתמיד התחברתי מאד לקו נקי ומודרני שמהווה אבן יסוד בכל תחילת עבודה ופרוייקט שלי ועליו אני מלבישה סגנון נוסף לרוב נורדי או בוהו שיק ויוצרת אקלקטיקה מעניינת ולא שגרתית.

אם לא היית מעצבת פנים

מעצבת אופנה או מעצבת אירועים. טקסטיל ובדים הם אהבה ישנה כמו גם פרחים וסידורי שולחנות שהם בעצם לא רחוקים מעיצוב בתים- העיצוב באשר הוא בנשמתי.

על איזה צבע בשום אופן לא תוותרי?

הגוון האפור מנצח בעיניי. ברוב הפעמים הריצוף שנבחר הוא אפור או פרקט עץ ודלתות אפורות משתלבות מצויין עם שניהם. אני מעצבת את כל הסגנונות על בסיס הגוון האפור בין אם הוא בהיר או כהה אני מוצאת שיש לו כח להעצים את החלל יותר מכל גוון אחר.

איזה משקל את מעניקה לדלתות הפנים בעיצוב שלך?

היחס שלי לדלתות פנים מתחיל כבר בתכנון. אני מאמינה שדלתות מעוצבות הן חלק מהמכלול שיוצר הרמוניה בבית ולכן יש לבחור אותן בקפידה ודיוק לקונספט הכללי. הרמוניה נוצרת כאשר הסגנון והגוון שנבחר הוא חלק ממה שקורה מסביב לכן אני בוחרת דלתות בעיצוב timeless שלא יוצאות מהאופנה ונותנת את הטוויסט בידית שחורה.

מה מסמלת עבורך דלת הכניסה בפרויקט?

דלת כניסה היא הרמז לסוד שמסתתר מאחוריה ובהחלט מספרת את הנגלה לאחר פתיחתה. לכל בית הדגם המתאים והמיוחד לו המותאם באופן ישיר לסגנון בפנים. אחת האהובות עלי היא דלת נועה– הדלת במראה חדיש ומודרני ובקו 0 מהקיר מה שמקנה לה מראה סופי נקי והגוון השחור מראה יוקרתי.

לעמוד של רויטל– עיצוב פנים והלבשת הבית הכנסו 

צילום פרויקט: עידן גור